Dzień dobry. Jest mi ogromnie miło, że możemy się tutaj spotkać

Nazywam się Marta.
Z zawodu jestem dziennikarką a prywatnie mamą trójki wyjątkowych dzieci.
Dwóch dziewczynek – Józi i Marianki, urodzonych chwilę przed czasem. I Kazika – wcześniaka z 31tc, m.in. z porażeniem mózgowym dziecięcym (hemiplegią), padaczką lekooporną i wadą serduszka. O ich wyjątkowości piszę jako Matka Kazika. To tutaj pokazuje kadry naszej codzienności. To tutaj rozmawiam o rodzicielstwie — niełatwym, bo naznaczonym przedwczesnym porodem i niepełnosprawnością dzieci.
Matka Kazika nie (do końca) jest blogiem, a ja nie (za bardzo) jestem blogerką 🙂
Niezwykle rzadko publikuje posty, w których próbuje forsować swoje zdanie. Wolę rozmawiać. I słuchać. Dlatego też w zakładce Macierzyństwo znajdziecie wywiady z ekspertami z wielu dziedzin oraz z osobami, które bezinteresownie czynią dobro, a także ze zwykłymi—niezwykłymi rodzicami wyjątkowych dzieci. Spotykamy się, żeby rozmawiać o rodzicielstwie przy kawie. I w większości są to rozmowy społecznie zaangażowane. A dodatkowo – dzielimy się mądrymi, ważnymi i pięknie wydanymi książkami o dzieciach i dla dzieci 🙂

A gdyby ktoś z Państwa potrzebował czasami odskoczni od rodzicielstwa, to polecam zakładkę Momenty. Możecie tam podejrzeć książki, które czytam, zachwycić się zabytkami, które fotografuję w ramach projektu Zachowane czy porozmawiać ze mną o historii i sztuce.

Uściski Marta Spyrczak – Matka Kazika

•••
Więcej o mnie:

Od najmłodszych lat jestem związana ze sceną i działaniami artystycznymi.
Swoją przygodę z tańcem rozpoczęłam w wieku kilku lat uczęszczając na zajęcia szkoły tańca przy SDK „KAMIONEK”.
Pod koniec lat 90’tych związałam się z teatrem SCENA 07, z którym dane mi było zagrać kilka niesamowicie energetycznych spektakli. W tym samym czasie zagrałam w kilku mniejszych przedstawieniach, wiele lat śpiewałam w chórach oraz kapelach rockowych. Moim przewodnikiem po świecie muzyki był Wiesław Jeleń, założyciel i wieloletni dyrygent Chóru Epifania, w którym miałam zaszczyt występować jako pierwszy sopran.
W 2005 r. rozpoczęłam trwającą wiele lat pracę w Egurrola Dance Studio gdzie współpracowałam z telewizją TVN od II edycji „Tańca z Gwiazdami” oraz od I edycji „You Can Dance”. Byłam zaangażowana także w organizację i przebieg wielu warsztatów i spotkań tanecznych. Powróciłam także do dawnej pasji i regularnie trenowałam taniec klasyczny (balet) u wybitnej solistki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie p. Kamy Akucewicz oraz taniec jazzowy i nowoczesny. Brałam udział w warsztatach z techniki Modern Jazz Underground u fantastycznego choreografa i tancerza jakim jest Thierry Verger.
Podczas wielu lat pracy w branży artystycznej asystowałam przy licznych sesjach zdjęciowych, nagraniach dla TV i radia oraz castingach. Udzielałam wywiadów dla telewizji  m.in „Dzień Dobry TVN”, „Pytanie na śniadanie” TVP2, a także dla prasy (WPROST) i portali internetowych (Interia.pl) >KLIK<
Jestem założycielką i redaktor naczelną pisma 6.2 Magazyn.
Obecne studia na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej łódzkiej Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej oraz wcześniejsze na Akademii Obrony Narodowej, pozwalają mi łączyć moje zamiłowanie do historii z reporterskim zacięciem.

Prywatnie jestem instruktorem  masażu dzieci i niemowląt metoda Shantala. Ukończyłam także kurs pielęgnacji neurorozwojowej i rozwoju dziecka w 1 r. życia z uwzględnieniem zaburzeń napięcia mięśniowego (przebieg rozwoju dziecka w zależności od wielkości i rozkładu napięcia mięśniowego : rozwój przy wzmożonym napięciu mięśniowym, rozwój przy obniżonym napięciu mięśniowym, rozwój dziecka z asymetrią, rozwój dziecka z nierównomiernym rozkładem napięcia mięśniowego, tzn. obniżonym centralnie i wzmożonym obwodowo)
Biorę udział w licznych szkoleniach i warsztatach dotyczących rozwoju dziecka, np : warsztaty „Pozytywne Rodzicielstwo” w Fundacji Dzieci Niczyje (warsztaty z zakresu rozwoju społecznego i emocjonalnego dzieci, kształtowania poczucia własnej wartości u dziecka oraz stosowanie konstruktywnych metod wychowawczych i doskonalenia umiejętności komunikacyjnych z dziećmi) czy warsztaty dla opiekunów dzieci z autyzmem organizowane przez  „Nie-Grzeczne Dzieci” Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Ukrytymi Niepełnosprawnościami im. Hansa Aspergera.
Byłam redaktorką i opiekunką działu wcześniaków w Kwartalniku Laktacyjnym, pierwszym polskim magazynie o karmieniu piersią i rodzicielstwie bliskości a także pisałam dla portalu „Dzieci są ważne”, pierwszego polskiego serwisu internetowego poświęconego w całości idei naturalnej opieki i pielęgnacji dziecka.
Charytatywnie angażuję się w wiele akcji na rzecz pomocy przedwcześnie urodzonym oraz niepełnosprawnym dzieciom. Z Koalicją dla Wcześniaka walczyliśmy – z sukcesem – o rozszerzenie profilaktyki zakażeń wirusem RSV na wcześniaki urodzone powyżej 28tc. Podczas konferencji i seminariów wraz z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia debatowaliśmy nad standardami opieki okołoporodowej. Od kilku lat jestem też związana z Fundacją Wcześniak, z ramienia której prowadziłam spotkania grupy rodziców wcześniaków odbywające się w warszawskim szpitalu św. Zofii, a aktualnie współprowadzę wolską Warszawską Grupę Wsparcia Rodziców Wcześniaków.
Niedługo ukażą się dwie moje książki z rozmowami z rodzicami dzieci urodzonych przedwcześnie.

•••
macierzyństwo
fb / Matka Kazika
ig / matkakazika

momenty
fb / Marta Spyrczak
ig / martaspyrczak

 

3 komentarze

 1. Ania Moskwa
  2 lata temu

  Piękna, estetyczna strona, aż zachęca do powracania. Czekam na więcej wpisów! 🙂

  1. admin
   2 lata temu

   Bardzo dziękuję Aniu 🙂

 2. Marta – sesja portretowa – agape foto
  2 lata temu

  […] przy kawie”, który scala jej dotychczasowe wszechstronne działania. Do nowo powstałej strony http://www.martaspryczak.pl potrzebowała kilku zdjęć. I tak w tej historii pojawiam się ja. Mam nadzieję, że Marta […]

Zostaw odpowiedź