lifestyle, Macierzyństwo

„Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Anna Dziewit-Meller

Dzień dobry.

Dzisiaj premiera książki Anny Dziewit-Meller „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy.”
Ja tę książkę mam od wczoraj, wiec nie zdążyłam jej jeszcze całej przeczytać. Natomiast po wczorajszej rozmowie z autorką oraz po tych kilku rozdziałach, na które zerknęłam wiem, że to będzie obowiązkowa pozycja do czytania wieczorem moim dzieciakom.
Wszystkie trudniejsze pojęcia są w tej książce wyeksponowane w ramkach i wytłumaczone. Jest to, co bardzo lubię czyli kontra dla bajkowych, kolorowych obrazków. Ito, co najważniejsze – jest to książka o kobietach, o ich historiach.

Odważne i mądre dziewczyny – takie jak ty albo twoje koleżanki! – mają swoje miejsce w historii. Niektóre z nas były królowymi, inne walczyły na wojnach, pisały książki, malowały obrazy, były naukowcami i w ogóle wszędzie było nas pełno. Głupio więc tak siedzieć w kącie i czekać, aż nas odnajdą. Dziś wychodzimy na światło i przypominamy o sobie.

Mamy więc tu opowieść o bohaterkach, o których uczyliśmy się w szkołach jak Maria Skłodowska-Curie ale także o kobietach, o których nasze dzieci prawdopodobnie nie mają pojęcia, na przykład architektki Warszawy. Tak naprawdę ilu dorosłych potrafi wymienić nazwiska kobiet, które miały wkład w odbudowę Stolicy? Irena Sendlerowa, Stefania Wilczyńska to znane postaci, Krystynę Skarbek może niektórzy kojarzą ale w większości są tutaj przedstawione kobiety, o których wiemy niewiele. Bo po prostu się o nich nie mówi. Bo o nich się nie pisze.
Dlatego myślę, że ta książka jest bardzo ważna dla dzieciaków, dla budowania świadomości o istnieniu w historii kobiet wielkich, mądrych, odważnych! I jeżeli chcemy zmienić postrzeganie roli kobiet w społeczeństwie, to powinniśmy czytać naszym dzieciom takie właśnie książki.
I nie tylko dziewczynkom ale, a może przede wszystkim, naszym synom. Ogromnie ważne jest, żeby nasi synowie wiedzieli, że zarówno dziewuchy jak i chłopaki są równi, że mają takie same prawa i tak samo mogą odnosić sukcesy w różnych dziedzinach.

Damy, dziewuchy, dziewczyny i wszyscy faceci – polecam Wam gorąco tę książkę!

YT  ⇓

Share Tweet Pin It +1

Zobacz Również

Literacka Stolica 2017

Dodano Listopad 28, 2017

Czytam o… STYLU

Dodano Maj 16, 2017

Poprzedni Wpis#17milionów
Następny WpisMatka Kazika - zmiany!