lifestyle

Kopenhaga

Kopenhaga

Stolica Danii, Kopenhaga, położona jest na Zelandii – największej duńskiej wyspie, która ma 7,5 tys. km2. Kopenhaga jest stolicą Danii od ponad 600 lat, oraz najważniejszym ośrodkiem kulturalnym i cywilizacyjnym państwa duńskiego. Przez wiele dziesięcioleci była zwykłą przeciętną stolicą europejską. Skokowa zmiana nadeszła w latach 2001 – 2010, kiedy to nastąpił niesamowity rozwój miasta. Dzięki temu stała się jednym z najbardziej przyjaznych miast świata. Jest to miasto doskonałe do zamieszkania, przepełniona atrakcjami dla turystów.

Rowerem do pracy.

Wg. badań Eurobarometru i magazynu „Wallpaper” mieszkańcy Kopenhagi są najbardziej zadowolonymi mieszkańcami na świecie. Wpływ na to ma wiele czynników, zwłaszcza szereg rozwiązań proekologicznych. Mieszkańcy po pracy mogą popływać w porcie, w którym woda jest krystalicznie czysta. Dzięki turbinom wiatrowym generującym 42 procent energii elektrycznej (dane za 2015 r.) oddychają czystym powietrzem. Stale rozwijający się organizm miejski potrzebuje sprawnego systemu komunikacyjnego. Dzięki temu Kopenhaga ma dobrze rozbudowaną sieć komunikacji. Posiada dwie linie metra oraz szereg połączeń autobusowych oraz kolejkę naziemną. Szczególnie traktuje się rowerzystów. Rozwiązanie to przywołuje na myśl Amsterdam i to prawda. Miasto zadbało o wygodę i bezpieczeństwo użytkowników jednośladów, tworząc ścieżki rowerowe. Na ulicach wyznaczone zostały osobne pasy ruchu dla rowerów, a na większych skrzyżowaniach namalowano specjalne niebieskie pasy, które mają ułatwić przejechanie skrzyżowania. Dzięki temu rower to doskonały środek lokomocji po Kopenhadze. Dostępne są tu darmowe rowery miejskie, rowerowe taksówki (riksze) czy wypożyczalnie rowerów. Kopenhaga jest najbardziej rowerowym miastem na świecie tuż po Amsterdamie. Nie ma się co temu dziwić, gdyż system ten został opracowany przez ekspertów specjalnie sprowadzonych z Holandii. W hierarchii komunikacyjnej samochód spadł na ostatnie miejsce. Spowodowane zostało to tym, że większość miejsc parkingowych została zlikwidowana, a te które pozostały są niezwykle drogie. Dzięki temu uniknięto wprowadzenia kosztownego w obsłudze systemu opłat za wjazd do centrum. Transport publiczny, rowerzyści i piesi korzystają z „zielonej fali” oraz mostów wyłącznie pieszo – rowerowych. Miasto zostało przeprojektowane i dostosowane do prędkości pieszego – zwężono ulice, piesi i rowerzyści mają na nich pierwszeństwo wobec samochodów.

Stolica Danii chwalona jest za atrakcyjne przestrzenie publiczne, w których mieszkańcy i turyści chętnie spotykają się, spędzają czas. Najwięcej ich zlokalizowanych jest w nowej części miasta Orestad. Spowodowało to też zmiany w relacjach miasta z politykami, inwestorami i co najważniejsze z mieszkańcami. Ich relacje stały się partnerskie, wszyscy traktowani są równo.

Nowoczesne miasto z historyczną zabudową.

Kopenhaga to nie tylko nowoczesne, świetnie funkcjonujące miasto, ale także miejsce gdzie można zobaczyć piękne zabytki, ujrzeć ciekawe rejony np. słynna Christiania – wyzwolona, antykonsumpcyjna dzielnica artystów gdzie przy wejściu widnieje napis: „Wychodzicie poza teren UE”, Slotsholmen – Wyspa Zamkowa, która tworzy historyczne serce Kopenhagi i polityczne centrum Danii. Tutaj został założony pierwszy kopenhaski zamek. Położona w centrum Kopenhagi wyspa Slotsholmen jest obowiązkowym punktem każdej wizyty w stolicy Danii. Tutaj, w sposób szczególny, łączy się dawna Dania ze współczesną. W pałacu Christiansborg można podziwiać przede wszystkim Królewskie Komnaty Recepcyjne, które zlokalizowane są na pierwszym piętrze. Są one nadal wykorzystywane przez rodzinę królewską do pełnienia oficjalnych funkcji, przyjmowania ambasadorów, urządzania gali oraz bankietów. Ponadto warto zwiedzić Muzeum Narodowe, którego wystawy ukazują życie w Danii od epoki kamienia łupanego po czasy współczesne. Całość podzielono na kolekcje tematyczne, m.in. prahistoryczną, antyczną, średniowieczną i renesansową. Jego częścią jest Muzeum Dziecięce, w którym można  dotykać wszystkich eksponatów, a dzieci są np. angażowane do budowy średniowiecznego zamku. Warto wybrać się do Kościoła Zamkowego, Zamku Kronborg, Ogrodów Tivoli czy też Ogrodu Biblioteki Królewskiej. Dla smakoszy piwa obowiązkowy punkt programu to zwiedzanie Browaru Carlsberg połączone z degustacją wyśmienitych piw. Ale Kopenhaga to nie tylko te najsłynniejsze miejsca, lecz również wiele urokliwych uliczek wypełnionych restauracyjkami, kawiarniami i karczmami piwnymi.

Dzięki zmianom jakie przeszła Kopenhaga, miasto to stało się ostoją sztuki i artystów wszelkiej maści, ekskluzywnych restauracji i urokliwych kawiarenek. Kopenhaga to miasto w którym chce się żyć, w którym odkrywamy siebie na nowo.

°°°
GALERIA

foto: Pixabay

°
Pierwotna wersja tekstu ukazała się w 6.2 Magazyn.
autor: Paweł Spyrczak, redakcja: Marta Spyrczak 

Share Tweet Pin It +1
Poprzedni WpisMedytacja
Następny WpisManufaktura Spinek
  1. Małgosia
    2 lata temu

    Piękne miasto, ciekawy artykuł. Następny city break do zaliczenia w Kopenhadze. Trzeba sprawdzić hygge w praktyce 💛.