Macierzyństwo

Olivier 29tc ● fragmenty książki ZA WCZEŚNIE

Fragmenty książki „Za wcześnie. Rozmowy z rodzicami wcześniaków urodzonych w 23-29 tygodniu ciąży”

autor: Marta Spyrczak
Warszawa 2018

foto na okładce: Mikołaj Sokołowski

••

OLIVIER, 29tc

Aleksander: Wspomnienie drugiego kwietnia tego roku powoduje, że płaczę jak bóbr, choć teraz, po ponad siedmiu miesiącach, są to raczej łzy radości, że moja rodzina jest w komplecie…

To był pogodny niedzielny poranek, który nie zapowiadał większych niespodzianek. Co prawda Magda dzień wcześniej trafiła na oddział, na obserwację, ale poprzednio były to „strachy na lachy”, więc i tym razem oczekiwałem, że wyjdzie zaraz do domu i byłem w trakcie robienia jej kanapek, kiedy dostałem telefon — „Cześć, gdzie jesteś?” — „Właśnie wychodzę ze śniadaniem!” — odpowiedziałem. — „Za 15 minut mam cesarskie cięcie” — te słowa pamiętam jak przez mgłę, tak samo jak i to, co działo się potem. Paniczny telefon po taksówkę, bieg na oddział, rozmowy z lekarzem i pielęgniarkami. Niepewność, strach, zduszone łkanie w oddziałowej poczekalni.

BEZDECH — słowo, na które każdy rodzic wcześniaka dostaje… własnego bezdechu. Było codziennością przez pierwsze kilka miesięcy życia Oliego. Najpierw, kiedy był regularnie reanimowany przez personel w szpitalu, a następnie przez nas w domu. Potem w słowach koleżanki, matki wcześniaków: „Moje dziewczyny mają już trzy i pół roku, a ja zawsze wieczorem sprawdzam, czy oddychają, w nocy też. Niezła paranoja”. Taka codzienność, może inna niż nasze oczekiwania i marzenia, ale którą musiałem nauczyć się akceptować, dzień po dniu.

Share Tweet Pin It +1

Zobacz Również

Maksymilian – Gdy odchodzi dziecko

Dodano Październik 14, 2017

Poprzedni WpisMiłosz i Tobiasz 29tc ● fragmenty książki ZA WCZEŚNIE