Macierzyństwo

Oliwka 24tc ● fragmenty książki ZA WCZEŚNIE

Fragmenty książki „Za wcześnie. Rozmowy z rodzicami wcześniaków urodzonych w 23-29 tygodniu ciąży”
autor: Marta Spyrczak
Warszawa 2018
foto na okładce: Mikołaj Sokołowski

••

OLIWKA, 24tc

Katarzyna: Oliwka urodziła się w 24 tygodniu ciąży w rybnickim szpitalu. Poród nastąpił z zaskoczenia, ponieważ dwa dni wcześniej podczas wizyty u lekarza wszystko było w porządku. Wstałam rano i odeszły mi wody. Gdy przyjechaliśmy do szpitala, najpierw przeprowadzano ze mną wywiad przez około dziesięć minut. Potem lekarz mnie zbadał i powiedział, że dziecko umrze, ale musimy iść na inne piętro, na porodówkę.

Pojawiła się też ONA! Położna położyła ją na ręczniku papierowym i zaczęła z nią wychodzić. Pytałam, czy żyje, ale usłyszałam tylko ciszę… Za chwilę położna wróciła i zapytała, czy chrzcimy, i jakie mamy dla niej imię. Odpowiadałam na pytania jak w amoku, bo wypierałam z siebie wszystkie złe myśli. Żyje! Ale jest bardzo źle — 1 punkt w skali Apgar, 31 centymetrów i 690 gramów.

Chciałam odciągnąć mleko, ale pielęgniarki mnie zbywały… Że po co, że to nie jest potrzebne, i że robię sobie nadzieję. Od pierwszego dnia, gdy przyjechałam do Zabrza, przywoziłam jej moje mleko, bardzo mnie to podnosiło na duchu. Karmiłam małą swoim odciągniętym mlekiem do 10 miesiąca. Oliwka była karmiona sondą po jednym mililitrze oraz pozajelitowo przez około dwa tygodnie. Później dostawała sondą tylko moje mleko. Porcje się zwiększały, cieszyłam się, kiedy mając około miesiąc dostawała po 24 ml mleka.

Share Tweet Pin It +1

Zobacz Również

Poprzedni WpisKalinka 24tc ● fragmenty książki ZA WCZEŚNIE
Następny WpisProfilaktyka RSV - wytyczne do kwalifikacji