Macierzyństwo

Profilaktyka RSV – wytyczne do kwalifikacji

Więcej wcześniaków może skorzystać z ochrony przed groźnym wirusem RS!

1 marca 2018 roku Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło program profilaktyki zakażeń wirusem RS i teraz większa grupa wcześniaków będzie zabezpieczona przed tym groźnym wirusem. To ogromny sukces całego środowiska neonatologicznego, ale też rodziców wcześniaków. Sezon zakażeń wirusem RS zaczyna się w październiku i trwa do kwietnia – ważne, aby w tym czasie zabezpieczyć dziecko.

Mili, wielu w Was wie, że wraz z Koalicją dla wcześniaka mocno działaliśmy w sprawie rozszerzenia profilaktyki RS na starsze wcześniaki, takie jak nasz Kazik. Kazimierz mając 6 tygodni zakaził się wirusem RS, czego pokłosiem jest teraz jego niepełnosprawność: porażenie mózgowe dziecięce, padaczka lekooporna, otwarte trzy zastawki w serduszku, zaburzenia SI oraz to, z czym walczymy przez cały rok czyli obniżona odporność. Gdyby nie RSV, być może nas syn nie byłby dzieckiem wymagającym tak częstej hospitalizacji.

Przedstawiam oficjalną wypowiedź Prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyny Borszewskiej-Kornackiej, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej WUM w Warszawie:

„Wirus RS (syncytialny wirus nabłonka oddechowego) w okresie jesienno-zimowym powoduje infekcje układu oddechowego – może powodować zapalenia błony śluzowej nosa, krtani, tchawicy, płuc czy oskrzeli. Jest odpowiedzialny za 70% infekcji dróg oddechowych u dzieci do 2. roku życia. Co roku atakuje prawie 90% wcześniaków, będąc często przyczyną niewydolności oddechowej, wymagającej stosowania wentylacji mechanicznej i leczenia w oddziale intensywnej terapii noworodka. Zakażenia wywołane wirusem RS są bardzo niebezpieczne dla wcześniaków w pierwszych miesiącach życia i niestety nie pozostają bez śladu w ich późniejszym życiu. U dzieci, które przeszły infekcję wywołaną RSV częściej rozwija się astma oskrzelowa w porównaniu z dziećmi, które takiej infekcji nie przechodziły. Narażone są na niego nie tylko skrajne wcześniaki – urodzone przed 28. tygodniem ciąży, ale także te urodzone do 33. tygodnia ciąży. Na szczęście od tego roku dzieci urodzone przed 33. tygodniem ciąży będą zabezpieczone przed wirusem RS.

Nie opracowano jeszcze skutecznej szczepionki, ale dostępna jest tzw. profilaktyka bierna. Polega ona na podaniu dziecku gotowych przeciwciał, które niszczą groźnego wirusa RS.

Do programu profilaktyki zakażeń RSV kwalifikowane będą dzieci, które:

  • w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 1. roku życia i spełniają następujące kryteria:  – wiek ciążowy ≤ 28 tygodni
  • dysplazja oskrzelowo-płucna;

lub

  • w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 6. miesiąca życia i spełniają kryterium: – wiek ciążowy 29 – 32 tygodnie

Program polega na podaniu maksymalnie 5 dawek leku w miesięcznych odstępach w sezonie zakażeń wirusem RS, który trwa od 1 października do 30 kwietnia. Jeżeli dziecko spełniające kryteria kwalifikacji do programu zostanie wypisane ze szpitala w trakcie trwania sezonu zakażeń RSV, to otrzymuje od 3 do 5 dawek leku (jednak nie mniej niż 3).

Ważne, aby dziecko przyjęło wszystkie dawki, bo tylko to gwarantuje optymalną ochronę. Podawanie leku należy powtarzać, bo gotowe przeciwciała podawane dziecku nie powodują, że organizm zaczyna je sam wytwarzać (tak, jak to jest w przypadku szczepionki) i zanikają po ok. 30 dniach. Aby dziecko było zabezpieczone przez cały sezon zakażeń trzeba podawać kolejne dawki leku w momencie, gdy poprzednie przestają zabezpieczać dziecko.

Poród przedwczesny to ogromne obciążenie dla dziecka, które powoduje szereg powikłań. Niektórym z nich nie jesteśmy w stanie zapobiec, ale trzeba też zrobić wszystko, aby nie „dokładać” dodatkowych obciążeń, szczególnie wtedy, gdy można im zapobiegać. Najmniejsza infekcja może oznaczać dla wcześniaka powrót do szpitala, nawet na oddział intensywnej terapii. To krok wstecz w walce o zdrowie dziecka i jego rozwoju. Warto więc zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić.

Ośrodki, które podają profilaktykę bierną – immunizację, znajdują się w każdym województwie, a lekarz neonatolog z pewnością jest w stanie powiedzieć, gdzie dokładnie się mieszczą. Ze względu na większą grupę dzieci, która otrzyma zabezpieczenie, lista ośrodków będzie rozszerzana tak, aby żaden wcześniak nie miał problemu z dostępem do immunizacji. Więcej informacji oraz najbardziej aktualną listę ośrodków prowadzących program profilaktyki zakażeń wirusem RS można znaleźć na stronie Koalicji dla wcześniaka www.koalicjadlawczesniaka.pl oraz na stronie www.wczesniaki.org.pl

Drodzy rodzice wcześniaków – już dziś zapytajcie swojego neonatologa o profilaktykę i zabezpieczcie swoje dziecko przed groźnym wirusem RS.”

 

Share Tweet Pin It +1

Zobacz Również

AKTUALNOŚCI 2017/2018

Dodano Kwiecień 17, 2018

Media o nas

Dodano Grudzień 20, 2017

Profilaktyka RSV do końca 32tc

Dodano Grudzień 13, 2018

Poprzedni WpisOliwka 24tc ● fragmenty książki ZA WCZEŚNIE
Następny WpisZuzia 25tc ● fragmenty książki ZA WCZEŚNIE